Počas posledného marcového víkendu sa na pamiatku Josefa a Petry Vavrouškovcov, ktorí v marci 1995 zahynuli v Západných Tatrách, uskutočnil už 31. ročník Memoriálu JPV.
Environmentalista, prognostik, politik, publicista a pedagóg Josef Vavroušek (nar. 15. 9. 1944) bol prvým a zároveň posledným federálnym ministrom životného prostredia. Pôsobil ako člen vlády Mariána Čalfu v rokoch 1990 až 1992 a stál na čele Federálneho výboru pre životné prostredie – čo bola prvá česko-slovenská inštitúcia tohto druhu.
V 60-tych rokov bol najmladším účastníkom študentskej expedície Lambaréne. V 80. rokoch sa stal členom legendárnej Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny č. 6 v Bratislave a podieľal sa na vzniku Bratislavy/nahlas. V tom istom čase bol vtedajšou vládou poverený vypracovať prognózu vývoja životného prostredia v ČSSR. Jej návrh prezentoval aj pred pracovníkmi a pracovníčkami Geografického ústavu SAV.
V roku 1991 zorganizoval na Zámku Dobříš prvú pan-európsku konferenciu ministrov životného prostredia, od ktorej sa odvíja proces Životné prostredie pre Európu. V roku 1992 bol vedúcim československej delegácie na Summite Zeme v Rio de Janeira, kde predniesol návrh na reformu Organizácie spojených národov a na posilnenie jej environmentálneho piliera. Po návrate vytvoril spolu s priateľmi (Pavlom Šremerom, Jiřím Dlouhým, Mikulášom Hubom, Vladimírom Irom a ďalšími) Spoločnosť pre trvalo udržateľný život.
„Po Josefovi Vavrouškovi nám toho zostalo veľmi veľa. A netýka sa to len vecí hmatateľných či tých, ktoré zostali na papieri, alebo ktoré v podobe zákonov ovplyvňujú náš život dodnes. Týka sa to aj roviny vízií, ideálov či zámerov. A napokon aj toho, čo je dnes stále vzácnejšie: bol to pozitívny ľudský vzor,“ povedal pre TASR environmentálny geograf a Vavrouškov priateľ, Mikuláš Huba.
Josefovi Vavrouškovi sa stala osudnou láska k horám a horolezectvu. Spolu s dcérou Petrou zahynuli v Západných Tatrách 18. marca 1995.
Odvtedy organizujú priatelia Josefa a Petry na ich pamiatku každoročný memoriál. Jeho 31. ročník sa uskutočnil v Bratislave a okolí (na trase Devínska Nová Ves, Sandberg. Devínska Kobyla, Devín, Karlova Ves, redakcia Krás Slovenska, Stará tržnica, Svätý Jur, Modra, Harmónia, Zochova chata, Pezinok, Pálffyho palác na Zámockej, Moravany nad Váhom, Beckov, Veľká Javorina a späť). Neskôr aj pri Vavrouškovej mohyle na Veľkej Javorine. Súčasťou podujatia bol aj seminár na tému: Perspektívy environmentálnej politiky vo svetle aktuálnych výziev.
Veľká vďaka patrí našim hostiteľom, sprievodcom, prednášateľom, výtvarníkom (Aleš Zlocha, Fero Guldan, Rudo Sikora, Peter Roller), vinárom (Augustín Mrázik, Braňo Bahna), ale aj všetkým účastníčkam a účastníkom.
Text + Foto: Erika Meszárošová, Mikuláš Huba