Emil Mazúr a jeho originálny prínos pre geografické myslenie

Geografický ústav SAV a Slovenská geografická spoločnosť pri SAV usporiadajú pri príležitosti stého výročia narodenia prof. RNDr. Emila Mazúra, DrSc. vedecký seminár s názvom „Emil Mazúr a jeho originálny prínos pre geografické myslenie“.


Organizátori konferencie pripravujú toto vedecké podujatie ako prejav úcty slovenských geografov svojmu učiteľovi, vynikajúcemu odborníkovi a významnému organizátorovi vedy, ktorý sa význačným spôsobom zaslúžil o rozvoj modernej slovenskej geografie. Seminár sa uskutoční 23. apríla 2025 od 10:30 v knižnici Geografického ústavu SAV.

Program podujatia:

  • 10:30 – otvorenie konferencie
    • Profil osobnosti E. Mazúra
    • Panelová diskusia k prínosu E. Mazúra pre geografické myslenie
    • Moderujú prof. RNDr. René Matlovič, PhD., LL.M. a prof. RNDr. Vladimír Ira, CSc.
    • Pozvaní účastníci panelovej diskusie:
      • Prof. RNDr. Anton BEZÁK, DrSc.
      • Prof. RNDr. Mikuláš HUBA, CSc.
      • RNDr. Milan LEHOTSKÝ, CSc.
      • RNDr. Ján URBÁNEK, CSc.
  • 12.00 – prestávka na obed
  • 13:00 – prednášky pozvaných prezentujúcich s diskusiou
    • Prof. RNDr. Jozef MINÁR, CSc.: Geomorfologické dedičstvo akademika Mazúra
    • Prof. RNDr. Ján OŤAHEĽ, CSc.: Emil Mazúr – geograf, vizionár, syntetik krajiny
    • RNDr. Ján URBÁNEK, CSc.: Krajinné syntézy (príbeh slovenskej krajiny)
    • Prof. RNDr. Pavol KOREC, CSc., Mgr. Jaroslav RUSNÁK, PhD.: Pri úvahách o vývoji regionálnej štruktúry Slovenska berme vážnejšie primárny potenciál jeho regiónov
    • Prof. RNDr. Vladimír IRA, CSc.: Vplyv geografického myslenia E. Mazúra na formovanie Geografického časopisu
  • 15:00 – záver seminára
PDF Program podujatia je k dispozícii na stiahnutie.

Prof. RNDr. E. Mazúr, DrSc. (1925 -1990)

Prof. Emil Mazúr pochádzal z kopaničiarskych Javorníkov. Narodil sa v obci Divina v okrese Žilina. V tejto obci vyrástol a získal základné vzdelanie. Po absolvovaní gymnázia v Žiline sa zapísal na Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave. Záujem o  prírodu a krajinu ho priviedol k štúdiu geografie a histórie, ktoré úspešne ukončil v roku 1950. O rok neskôr predložil regionálno-geografickú prácu „Geografia Javorníkov“ a po jej obhájení získal doktorát prírodovedy. V roku 1957 sa stal docentom na Prírodovedeckej fakulte UK. V roku 1975 bol menovaný za profesora. V roku 1959 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu a získal hodnosť kandidáta vied. V roku 1965 získal hodnosť doktora geografických vied (DrSc.) na Karlovej univerzite v Prahe. V roku 1975 bol menovaný za člena korešpondenta ČSAV a SAV, v roku 1980 bol zvolený za akademika SAV a nasledujúci rok (1981) za akademika ČSAV.

Celý svoj akademický život venoval geografickému pracovisku Slovenskej akadémie vied. V roku 1958 sa stal zástupcom riaditeľa a roku 1963 riaditeľom Geografického ústavu SAV (do roku 1988).

Od roku 1955 externe prednášal na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a neskôr pôsobil aj na Fakulte architektúry SVŠT (dnešná STU).

Po počiatočných regionálno-geografických prácach sa špeciálne zaoberať geomorfológiou. Pri výskume využíval svoje syntetizačné schopnosti najmä pri rozpracúvaní geomorfologickej typológie. Neskôr sa venoval regionálnej geografii a zameral sa na moderný, integrovaný výskum krajiny. Jeho zásluhou sa tato problematika stala jednou z významných aktivít Medzinárodnej geografickej únie (IGU). IGU ho v rokoch 1980 – 1988 poverila vedením pracovnej skupiny Landscape Synthesis.

Výsledky jeho výskumov sú obsiahnuté v množstve publikácii – niekoľko monografii a vedecké štúdie, uverejnené v československých i zahraničných periodikách. Medzi nimi treba uviesť i medzinárodne vysoko cenený Atlas Slovenskej socialistickej republiky a Encyklopédiu Slovenska s jeho významným autorsko-organizačným podielom.

Prof. Mazúr vykonával rozsiahlu organizačnú činnosť v rámci Prezídia  ČSAV a Predsedníctva SAV. Bol napr. predsedom Komisie Predsedníctva SAV pre životne prostredie a podpredsedom Komisie ČSAV pre otázky životného prostredia. Bol predsedom Národného geografického komitétu, predsedom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (1975-1989) a predsedom Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV (1974-1978).

Profesor Mazúr bol významnou osobnosťou slovenskej, československej, ale i medzinárodnej geografie s veľkým rozhľadom, organizačnými schopnosťami a koncepčným uvažovaním.


Text: Vladimír Ira