V dňoch 24.8.2024 – 29. 8.2024 zorganizovala Medzinárodná geografická únia (IGU) v írskom hlavnom meste 35. medzinárodný kongres IGU. Toto podujatie s viac ako storočnou tradíciou patrí k prestížnym geografickým konferenciám s celosvetovou účasťou, ktorý umožňuje prezentovanie našich vedeckých výsledkov odborníkom z mnohých krajín a je vhodnou príležitosťou na nadväzovanie nových pracovných kontaktov.
Geografi z celého sveta sa stretli v priestoroch Dublin City University. Na podujatí bolo prezentovaných vyše 600 prednášok vo viac ako 40 sekciách. Počas úvodného ceremoniálu bolo ocenených 15 najúsešnejších riešiteľov medzinárodného kola geografickej olympiády. Študenti zo Slovenska obsadili vynikajúce štvrté miesto a šieste miesto. Pozvané prednášky počas kongresu predniesli prof. Stuart Lane z Université de Lausanne vo Švajčiarsku, prof. Stuart Lane, z Delhi School of Economics, University of Delhi z Indie, prof. Harriet Bulkeley z Durham University z Veľkej Britácie, Rob Kitchin z Maynooth University v Írsku a prof. Zoltán Somhegyi z Károli Gáspár University of the Reformed Church v Maďarsku.
Z Geografického ústavu SAV sa na kongrese zúčastnili Monika Kopecká, Daniel Szatmári, Vladimír Ira, René Matlovič a Kateryna Polyvach:
- Monika Kopecká ako členka komisie IGU LULCC moderovala dve sekcie Land Use and Land Cover Change Mapping: Data and Methodology.
- V sekcii Land Use and Land Cover Change Driving Forces and Impacts Daniel Szatmári prezentoval referát autorského kolektívu Daniel Szatmári, Monika Kopecká, Ján Feranec, Tomáš Goga, Šimon Opravil, Dominik Abrahám, Michal Sviček, Juraj Papčo s názvom: Detection of land use/land cover changes caused by potential illegal activities based on remote sensing data. Prezentovaný príspevok je súčasťou výstupov končiaceho projektu LAPIA.
- Vladimír Ira prezentoval príspevok s názvom Quality of Life: Main Trends in Modern Geographic Thought in Slovakia v sekcii History of Geography: Institutions in the histories of geography.
- V tej istej sekcii bol prezentovaný aj príspevok Reného Matloviča Peripeties with the Institutionalization of Geography at Comenius University in Bratislava and at the Slovak Academy of Sciences.
- Príspevok Kateryny Polyvach mal názov Electronic atlas „Ukraine. Cultural Landscape Heritage“ as an important step in preserving the country’s cultural heritage a odznel v sekcii Cultural Approach: History, heritage, and culture: the role of cultural geography in the heritage planning and management.
- Monika Kopecká sa tiež zúčastnila pracovného zasadnutia komisie IGU Land Use Land Cover Change, na ktorom boli zhodnotené aktivity komisie za uplynulé štvorročné obdobie a predložený návrh aktivít na budúci rok.
Slávnostný galavečer sa konal v priestoroch reštaurácie na starobylom hrade Clontarf Castle a bol spojený s ukážkou tradičných írskych piesní.
Valné zhromaždenie Medzinárodnej geografickej únie
Medzinárodná geografická únia (IGU) udelila prestížnu medailu Planéta a ľudstvo známemu ochrancovi prírody, televíznemu hlásateľovi a spisovateľovi Sirovi Davidovi Attenboroughovi. Medaila bola udelená na slávnostnom otvorení Medzinárodného geografického kongresu v sobotu 24. augusta 2024 v írskom Dubline. Sir David Attenborough, ktorý má 98 rokov, inšpiroval celé generácie k tomu, aby si uvedomovali krásu a krehkú rovnováhu ekosystémov na Zemi a usilovali sa o ochranu životného prostredia. Medzi predchádzajúcimi laureátmi boli napr. Nelson Mandela a Al Gore.
Valné zhromaždenie Medzinárodnej geografickej únie, na ktorom Slovensko zastupoval predseda Slovenského národného geografického komitétu, Vladimír Ira, zvolilo novú prezidentku IGU. Stala sa ňou profesorka Nathalie Lemarchand z Université Paris 8 vo Francúzsku. Medzi novými viceprezidentmi bol zvolený aj člen Medzinárodného poradného výboru Geografického ústavu SAV, profesor Marek Więckowski z partnerského pracoviska v Poľsku, z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN vo Varšave.
Foto: Monika Kopecká | Text: Monika Kopecká, Vladimír Ira