V dňoch 27. – 28. septembra 2024 sa na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave konala vedecká konferencia „REGIÓN A GEOGRAFIA : 50 rokov regionálnej geografie na PriF UK v Bratislave“, ktorú organizovala jubilujúca Katedra regionálnej geografie a rozvoja regiónov.
Podujatie bolo otvorené dvomi pozvanými prednáškami kolegov z Karlovej univerzity v Prahe. Najskôr predniesol aktuálne globálne problémy s nedostatkom vody prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc. a následne predniesol svoj kritický pohľad na novú regionálnu geografiu v Česku doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D.
Po nasledovnom prvom bloku prednášok v sekciách pokračoval opäť oficiálny program a príhovory dekana PríF UK prof. RNDr. Petra Fedora, DrSc., predsedu EUGEO prof. Dr. Zoltána Kovácsa, PhD., bývalého riaditeľa Geografického ústavu SAV, prof. RNDr. Vladimíra Iru, CSc., vedúceho Katedry regionálnej geografie a rozvoja regiónov prof. RNDr. Ladislava Tolmáčiho, PhD. a prezidenta Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV prof. PaedDr. PhDr. RNDr. Martina Boltižiara, PhD.
Vo vedeckej časti konferencie bolo prezentovaných celkovo 25 príspevkov vrátane dvoch pozvaných prednášok. Konferencie sa zúčastnili celkovo ôsmi vedeckí pracovníci a pracovníčky Geografického ústavu SAV a predniesli spolu sedem prezentácií. V. Ira predniesol príspevok o histórii katedry pod názvom “Zakladatelia katedry regionálnej geografie a ich vplyv na smerovanie geografického myslenia na Slovensku”. Ostatné príspevky pracovníkov ústavu už prezentovali ich aktuálne riešené vedecké problémy. D. Michniak prezentoval “Možnosti rozvoja cezhraničnej nákladnej dopravy medzi Slovenskom a Ukrajinou”, M. Šveda spolu s naším bývalým kolegom P. Hurbánkom hovorili o denných rytmoch obyvateľstva v príspevku “Ako pulzuje Slovensko? Denné rytmy prítomnosti populácie s využitím geolokalizačných údajov mobilnej siete” a v doobednej sekcii vystúpila aj K. Rišová s tematicky príbuzným príspevkom “Dopravné skúsenosti suburbánnych matiek: prípadová štúdia v metropolitnom regióne Bratislava”. V podvečerných sekciách ešte vystúpili aj J. Výbošťok s jeho prezentáciou “Dostupnosť bývania na Slovensku”, K. Čuláková a K. Bilková v spolupráci s F. Križanom a ich príspevkom “Dosah pandémie COVID-19 na tržby v maloobchode a službách na Slovensku” a nakoniec M. Sládeková Madajová v spolupráci s A. Švecovou a s prezentáciou “Kam by mala smerovať podpora predprimárneho vzdelávania na Slovensku – potenciál a typizácia obcí”. Prvý deň konferencie bol ukončený spoločenským večerom nielen pre účastníkov a účastníčky konferencie, ale aj absolventov a priateľov katedry.
Na ďalší deň bola pre účastníkov konferencie pripravená odborná exkurzia, zameraná problematiku prírodných a kultúrno-historických pamiatok v cezhraničnom regióne Neziderského jazera.
V mene Geografického ústavu SAV, v. v. i. blahoželáme a prajeme ďalšie roky kreatívneho bádania a množstvo šikovných študentov!
Text: Ján Výbošťok | Foto: organizátor