Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Osvienčimu si pripomíname dôležitosť historického výskumu aj v najnovšom čísle Historického časopisu. Štúdia Jána Hlavinku a Tomáša Gogu analyzuje demografické a priestorové aspekty pracovného tábora pre Židov v Seredi v rokoch 1941 – 1944 získané z unikátnej databázy väzňov.
Štúdia sa zaoberá demografiou väzňov Pracovného tábora pre Židov v Seredi v období od septembra 1941 do konca augusta 1944. Venuje sa otázkam počtu väzňov v rôznych časových obdobiach, vekovej a rodovej štruktúre, ako aj doteraz nepreskúmaným údajom – počtu narodených detí a úmrtiam v tábore.
Dôležitou súčasťou výskumu je aj priestorová analýza údajov o väzňoch pomocou geografického informačného systému. Táto analýza umožnila presnejšie určiť geografický pôvod väzňov nielen ako celku, ale aj v jednotlivých obdobiach existencie tábora.
Dôležité zistenie: Židia z okupovaného Poľska v Seredi
Doterajšia historiografia sa sústredila výlučne na fakt, že v Seredi boli väznení Židia zo Slovenska. Táto štúdia však prináša nový, zásadný poznatok – medzi väzňami boli aj dvaja Židia pochádzajúci z územia Poľska, ktoré Slovensko okupovalo po spojenectve s nacistickým Nemeckom v septembri 1939.
🔍 Kto boli títo väzni?
- Adolf Krumholz z Nedece bol zapísaný 26. mája 1942.
- Dezider Herz z Vyšnej Zubrice bol registrovaný v tábore 31. decembra 1942.
Tento objav mení doterajší pohľad na zloženie väzňov v Seredi a ukazuje, že politika Hlinkovej slovenskej ľudovej strany v súvislosti so Židmi presahovala hranice vtedajšieho Slovenského štátu.
Článok je voľne dostupný na stránkach Historického časopisu (2023: 0.1 – IF, Q3 – JCR, 0.126 – SJR, Q3 – SJR).
Článok je súčasťou výskumu v rámci projektov:
- VEGA 2/0106/24: Migračné vlny v 20. storočí a ich vplyv na slovenskú spoločnosť. Kontexty, aspekty a súvislosti
Text: Tomáš Goga