V dňoch 15. až 17. októbra 2024 sa v meste Timisoara (Temešvár) v Rumunsku, uskutočnilo projektové stretnutie ku projektu G4B: Grasslands for Biodiversity – Druhovo bohaté trávne porasty v Alpách a Karpatoch, na ktorom sa zúčastnilo 21 odborníkov zo 6 európskych krajín. Cieľom tohto stretnutia bolo prehodnotiť aktuálny stav projektu a naplánovať ďalšie kroky v rámci spolupráce v pracovných skupinách.
Projekt sa venuje téme biodiverzity poloprírodných lúk v Karpatoch a Alpách interdisciplinárnym prepojením viacerých vedných odborov: vegetačný výskum, diaľkový prieskum Zeme (aktuálne aj historické snímky) a taktiež aj sociálno-ekonomický, či etnografický výskum hospodárenia. Takto komplexný výskum umožňuje lepšie pochopiť ako vznikla a aké nástroje je potrebné vytvoriť, aby bolo možné zachovať tradičný poloprírodný ráz krajiny.
Počas prvých dvoch dní účastníci prezentovali doterajšie úspechy, analyzovali výzvy a diskutovali o možnostiach ďalšej spolupráce. V rámci pracovných skupín sa sústredili na kľúčové oblasti projektu a vypracovali konkrétne odporúčania na zlepšenie efektivity a kvality výstupov.
Záverečný tretí deň prieniesol exkurziu do horskej dediny Cornereva, kde sa účastníci. Počas exkurzie v Karpatoch mali účastníci jedinečnú príležitosť preskúmať tradičné formy hospodárenia v horskej oblasti v okolí dediny Cornereva v Rumunsku. Miestni obyvatelia tu dodnes využívajú starobylé postupy chovu zvierat a obrábania pôdy, ktoré sú prispôsobené drsným podmienkam karpatských hôr. Exkurzia ponúkla pohľad na zachované poľnohospodárske metódy a udržateľný spôsob života, ktorý sa harmonicky spája s prírodným prostredím. Tento spôsob hospodárenia slúži ako inšpirácia pre moderné prístupy k ochrane prírody a zachovaniu kultúrneho dedičstva.
Text: Zuzana Pazúrová, Tomáš Goga | Foto: Cosmin Ivascu, Tomáš Goga, Michał Jakiel