Vulkanická činnosť a jej dopad na koryto rieky Hron

Aký je presný vek bazaltových sopiek v povodí rieky Hron? Mohli výlevy bazaltových láv zmeniť trasu paleo-Hrona alebo spomaliť rýchlosť zahlbovania sa jeho koryta? Na tieto (a mnohé ďalšie) otázky hľadal odpovede medzinárodný tím výskumníkov zo Slovenska, Austrálie a Rakúska.


Sporadické výlevy bazaltov sú najmladšími prejavmi vulkanickej činnosti na strednom Slovensku. V blízkosti obcí Ostrá Lúka a Brehy (Nová Baňa) sa bazaltové lávy dotýkajú údolia alebo koryta rieky Hron a pravdepodobne v geologickej minulosti interagovali s paleo-Hronom. Bazaltový vulkán Putikov vŕšok pri Novej Bani je známa aj ako najmladšia sopka na Slovensku, hoci jej skutočný vek bol veľmi neistý a pohyboval sa, v závislosti od spôsobu datovania, v rozpätí 100 tisíc až takmer 450 tisíc rokov.

V najnovšej práci Prokešová et al. (2024) použili viacero datovacích metód a morfometrické techniky založené na DEM na spresnenie veku bazaltov na oboch lokalitách a hľadanie topografických znakov interakcií medzi nimi a riekou Hron. Ich výsledky spochybňujú doteraz akceptovaný veľmi mladý vek (cca 100 ka) vulkánu Putikov vŕšok, naznačujú spomalenie zarezávania sa koryta rieky Hron v neovulkanickej oblasti v neskorom pleistocéne a poukazujú na možné zmeny trasy rieky v neskorom miocéne vyvolané relatívne mohutným bazaltovým komplexom Ostrej Lúky.

Ak Vás téma zaujala, celý článok si môžete prečítať Late Cenozoic alkali basalts and their interactions with the paleo-Hron River (Western Carpathians): New insights from geochronology and fluvial morphometric indices publikovaný v časopise Geomorphology (IF 2022: 3.1)

Článok vznikol vďaka spolupráci výskumníkov z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, Univerzity Komenského v Bratislave, Curtin University v Perthe a University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU) vo Viedni.


Článok je súčasťou výskumu v rámci projektov:

  • VEGA 2/0052/21: „Georeliéf – zdroj informácií o tektonickom vývoji Západných Karpát v pliocénno – kvartérnom období.“

Text: Róberta Prokešová